soroka0

Народна iграшкa - один iз найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва, що належить до унікальних явищ культури. Вона прикрашає наш побут, є предметом дитячої гри, засобом виховання та розвитку дитини, об'єктом творчості, декоративною оздобою, сувеніром. 

Дитина сприймає етноіграшку як витвір мистецтва, що сприяє її духовному збагаченню. Отже, народна іграшка дає дитині те, чого не може дати сучасна іграшка. Існуючи поряд, вони доповнюють одна одну. Лялька-мотанка супроводжувала людину протягом усього життя: з нею проводжали зиму, зустрічали весну, до неї зверталися, коли потрібно було прикликати дощ, залагодити сварку в сім’ї; робили ляльку, щоб та забрала хворобу, щоб знайти собі пару; вона повинна була захищати та оберігати дитину від темних сил.
«Лялька-мотанка - це наша Україна, наша самобутність, неповторність. Вона - яскравий своєріний вид народної спадщини, що має багаті, глибокі традиції та столітній досвід багатьох поколінь, оберіг нашого народу. Оберігаючи свою духовність та традиції, ми збережемо себе як сильну та духовну націю».
Дедалі популярнішими стають іграшки, зроблені власноруч, зокрема, це ляльки-мотанки. Серед усіх мотанок – мотанка «Сорока» також має своє місце.
Птахи завжди були улюбленцями наших предків, бо вони є вісниками Весни-радості й Сонця. Ляльку-мотанку «Сорока» робили на другу закличку Весни, на весняне рівнодення - 22 березня. На цей день припадає також свято під назвою «Сорок святих». На «Сорок святих» - «сорока-іменинниця». Наші прадіди вірили, що в цей день з вирію повертаються сорок різних видів пташок, а сорока кладе в своє гніздечко сорок перших прутиків.

Прикмети:

- Вважалося доброю прикметою, якщо сорока зробить гніздо біля будинку.
- Побачити в цей день сороку біля будинку – на щастя.
- Як сорока скрекоче на дереві (сидить дзьобом до порога), – то гості будуть, коли ж обернена хвостом до порога, - буде сварка.
- Не можна сорочих яєць дерти, бо буде сорока курчат брати і порябіє лице.
- Гніздо сороки не нищили, це вважалося великим гріхом.
- Сорока приносить добрі вісті, а погані відносить далеко в ліс.
Образ сороки в українців має різні тлумачення:
- Вона є цілителькою і опікункою. У народі вірять, що ця птаха наділена магічною здатністю виліковувати дітей від зурочення, забираючи від них хвороби. Побутує таке замовляння: «Йдіть уроки на сороки, а пристріти – на їх діти».
- З образами сороки й ворони пов'язаний мотив злодійства. Сороки полюбляють блискучі речі й викрадають їх, щоб сховати у своє гніздо. Тому ляльку-сороку прикрашають намистом.
Пальчикова гімнастика
Всі пам’ятають з дитинства забавлянку: «Сорока-білобока діткам кашку варила...» – це не просто забавлянка, а магічний ритуал, прадавня гімнастика для дитячих пальчиків, заспокійливий масаж, вправа на дитячу увагу.
Пригадайте з дітьми слова забавлянки та проведіть гімнастику для пальчиків:
Сорока-ворона
На припічку сиділа
Діткам кашку варила.
Ідіть, дітки, по дрова
Буде кашка готова.
Цьому дам, цьому дам
Цьому дам, і цьому дам
А цьому не дам!
Дров не носив!
Печі не топив!
Каші не варив!
Шу-шу на бабину грушу.
* * *
Прочитайте діткам вірш Н. Забіли «Сорока-Білобока»
soroka1У Сороки-Білобоки
П’ять малят-сороченят.
Усі чисто хочуть їсти.
Треба всім їм дати лад.
От Сорока-Білобока
Поскакала на поріг
І до хати працювати
Поскликала діток всіх.
Цей, здоровий, носить дрова,
Той, швидкий, пшоно товче…
Третій в чашку цідить бражку,
А малий - млинці пече.
Тільки п’ятий хоче спати,
Помагати не біжить,—
У садочку в холодочку
Ліг на травці та й лежить.
У Сороки-Білобоки
Все вже зроблено як слід.
Вся родина й господиня
Посідали за обід.
Ті - до кашки, ці - до бражки,
Ще й млинців по п’ять, по шість.
А ледаче хай поплаче! -
Хто не робить, той не їсть.
Як почув це братик п’ятий, -
Не схотів на травці спати,
Аж підскочив: - Як це так?!
Ви - в господі, я - в городі,
До роботи я мастак!
Ось він в полі бараболю
Обгортає залюбки,
До городу носить воду,
Поливає огірки,
Ще й на вишню на найвищу
Лізе ягідок нарвать.
Вже й приносить вишень досить,
Щоб усіх почастувать.
І Сорока-Білобока
Не нахвалиться сама:
- В мене діти працьовиті,
Зовсім ледарів нема!
Сорока-мотанка – це особливе явище. Це іграшка, якою бавилися наші предки. Для її виготовлення потрібно не багато часу та звичайні підручні матеріали: клаптики кольорової тканини, червона нитка (червоний колір є оберегом, тож ваша пташина ще й охоронятиме вас від зла).
Мотається дуже легко і швидко, по ходу сонця, без використання голки. Сорока – жіноча лялька, тому під час виготовлення роблять три вузлики і три обмотки. Ляльку виготовляють назавжди.
Лялька-мотанка «Сорока» – оберіг на багатство, прибуток. Ляльку замовляють на збільшення багатства, розвиток бізнеса. Вірять, що вона допомагає бути в курсі цікавих новин («сорока новину на хвості принесла»). Можна поставити її біля робочого місця або на підвіконні з кімнатними квітами, можна зробити їй гніздо, або одягти на шпажку. Вважають, що наявність у вашому домі гнізда з сім’єю сорок сприятиме сімейному благополуччю.
Найстарша у зграї Сорока. Головна волхвиня має фартушок, крила. Вона багато літає світом, багато знає. Середуща – ще молода, щоб мати крила. Тому хустка опинальна.
Насправді ляльку – мотанку може зробити кожен. Для цього потрібно лише трішки часу та фантазії, а також гарний настрій та добрі думки.
soroka2Майстер-клас лялька-мотанка «Сорока»
В нас сьогодні майстер-клас
Будем всі ми працювати,
Ляльку-мотанку мотати.
Для роботи нам потрібно:
1. Клаптик тканини – 30х25 – основа
2. Клаптик тканини – 10х10 – дзьоб
3. Клаптик тканини – 28х13 – сукня
4. Клаптик тканини – 13х7 – фартух
5. Нижня хустка – 24х35
6. Верхня хустка – 30х45
7. Мережка – 12х10
8. Червоні нитки (оберіг)
9. Ножиці
10. Намисто (для прикраси)

Вихователька Павлій В.М. пропонує відео майстер-клас по виготовленню "Сороки". Лялька, зроблена власними руками, значно тепліша та добріша. Нехай сорока прикрасить вашу оселю і стане подарунком собі, друзям, рідним.

Найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими.

- О.Уальд -

Контакти

Ми за цією адресою

м.Полтава,
пров.Стешенка, 4
Україна, 36023

Або зателефонувати

Телефон: 80968348512

Скачать новые шаблоны Joomla!